Předvánoční hecboj dvojic si všichni soutěžící užili

První prosincovou neděli se tradičně uskutečnil už šestadvacátý ročník populárního Předvánočního hecboje dvojic pro veřejnost. Po loňské rekonstrukci táborského bazénu se opět soutěžilo v plaveckých disciplínách, v tělocvičně a na kuželně. Letošní zápolení okořenil svoji účastí mistr světa v Red Bull Air Race Martin Šonka i s rodinou.

 

Na všechny přihlášené čekaly v předvánočním termínu disciplíny v plaveckém bazénu, v tělocvičně ZŠ Zborovská Tábor a náročný den pak účastníci zakončili na čtyřdráhové kuželně Loko Tábor tradičním koulením. Nechyběli tradiční soutěžící, ale i nováčci, kteří svoji premiéru hravě zvládli.

 

Právě účast trojnásobného vítěze ankety o nejúspěšnějšího sportovce okresu Tábor byla největší atrakcí letošního šestadvacátého ročníku Předvánočního hecboje dvojic pro veřejnost. Po očku a nenápadně ho pozorně sledovali nejen ostatní soupeři, ale hlavně jeho přítelkyně Olga Soukupová. Ta šla do celodenního boje se šestiletou Anitou, Martin zase s o rok mladším synem Martinem. Navíc nechyběl ani nejmladší jeden a půlroční syn Daniel, který ale nesoutěžil, jen všechno dění sledoval.

 

Martin Šonka ukázal, že žádný sport mu není cizím. Liboval si především v lovení puků a plavání pod vodou. Vylovil jich na jedno nadechnutí devatenáct, za vítězným Davidem Novákem zaostal jen o čtyři. V plavání pod vodou dosáhl padesátimetrového maxima.

 

Na kuželkách srazil na patnáct hodů 69 bodů, tím patřil k nejlepším jedincům. Pouze ho trošku mrzely prohry s rodinnými soupeři v tělocvičně, kde se sčítaly časy obou soutěžících.    

 

 

448Mjc.jpg

  

 

Pro nejmladší soutěžící byly některé disciplíny náročnější, ale organizátoři z České unie sportu přivřeli obě oči nebo se započítával výkon pouze jednoho ze soutěžících.

 

Většina startujících totiž neusilovala o posty nejvyšší, ale přišla se v předvánočním čase hýbat a protáhnout.       

 

Dvanáct různých disciplín z bazénu, tělocvičny a kuželek dokonale prověřilo všestrannost všech soutěžících. S nástrahami a záludností některých disciplín se nejlépe vypořádala dvojice David Novák a Matouš Novák, kteří zvítězili rozdílem osmnácti bodů. Druzí skončili atleti Ctibor Cabadaj se synem Janem a bronz vybojoval ženský pár Tereza Fučíková a Elena Kopecká. Těsně pod stupni vítězů zůstalo o pouhých deset bodů duo kulturista Miroslav Pražma se synem Alešem.       

 

Vítězství bratrů Davida a Matouše Novákových bylo zasloužené, dominovali hned v osmi disciplínách – pětkrát v bazénu a třikrát v tělocvičně. David byl nejrychlejší v plavání na 25 metrů, vylovil nejvíc 23 puků a pod vodou uplaval maximální padesátimetrovou hranici.   

 

Z prvenství se raduje už potřetí v historii – poprvé s již zesnulým otcem, dvakrát s bratrem Matoušem Novákem. „K Hecboji mě přivedl taťka, byl hodně soutěživý. Chodím hlavně kvůli němu, měl by z vítězství velkou radost. Proto mám každoročně nejvyšší cíle, stejně jako brácha. Matouš byl sice dost nervózní, aby nic nepokazil. Ale vyšlo to, takže paráda!,“ přiznal všestranný sportovec David Novák.   

 

 

450ZjA.jpg

 

 

Druhý pár, atleti Ctibor Cabadaj se synem Janem, ovládli tři disciplíny – vyhráli v součtu časů v plavání na 25 metrů, plavecký převoz kroužků a míčků. „Nešlo nám o výsledek, proto jsme hodně spokojený. I klukovi se Hecboj moc líbil, bylo to fajn. Já jsem rád, že jsem to po sobotním plese vůbec přežil,“ přiznal vyčerpaný krajský rekordman v hodu oštěpem nad 50 let Ctibor Cabadaj.      

 

 

451YjM.jpg

 

 

Třetí ryze ženská dvojice basketbalistka Tereza Fučíková a Elena Kopecká se mohla spolehnout na svoji vyrovnanost všech disciplín. Náskok před ostatními soupeři si obě patnáctileté dívky vytvořily především v plaveckých soutěžích, v tělocvičně a v kuželkách ztratily minimum bodů.   

 

 

454MzM.jpg

 

 

Čtvrtá dvojice kulturista Miroslav Pražma se synem Alešem doplatila na zdravotní problémy, když si Miroslav letos přetrhnul ramenní sval a nemohl pořádně trénovat. „Nejtěžší byl pro mě bazén, nejvíc mě bavily kuželky. Po úrazu jsem nemohl dlouho sportovat, letos jsem plaval poprvé. Byla to super akce, příští rok půjdeme už dvě dvojice,“ slibuje známý sportovec, který loni skončil v první desítce nejlepších sportovců Táborska.

 

 

449NWV.jpg

 

 

Tradiční dvojici tvořila Pavlína Fürbacherová s dcerou Denisou. Vyrovnané bodové příděly ze všech disciplín jim přinesly medailové umístění na stupních vítězů, když v ženských párech vybojovaly třetí místo a celkově obsadily desátou příčku. Příjemným bonusem pak bylo prvenství v kuželkách, když zužitkovaly dlouhodobé zkušenosti z turnajů „Tábor hraje kuželky“.

 

 

452ZmZ.jpg

 

 

Dokladem, že se zkušenosti předávají z generace na generaci, byl rodinný pár Petr Hofbauer s vnučkou Nellou. Nejstarší a nejmladší účastníci si Hecboj vzájemně užili, o celkový výsledek jim nešlo. „Nelča byla sice v bazénu psychicky labilnější, ale naštěstí podlehla soutěživé atmosféře a nakonec všechno zvládla. Z kuželek byla nadšená, za týden musíme zase dorazit,“ uvedl Petr Hofbauer.    

 

 

453ZWE.jpg

 

 

V neděli 8. prosince proběhne v bazénu slavnostní vyhlášení výsledků, kde všichni soutěžící obdrží drobné ceny. Navíc si můžou natrénovat plavecké disciplíny i kuželky na příští rok. Organizátoři všem účastníkům věnují bezplatný poukaz do bazénu a na kuželky.   

 

„Zvítězili všichni. Protože si v předvánočním čase našli chvilku na sport a protáhli své tělo. Věřím, že dorazí v hojném počtu i příště,“ doufá Zdeněk Krátký z pořádajícího ČUS Tábor.    

 

 

Nejstarší účastník – Petr Hofbauer (59 let)

 

Nejmladší účastník – Martin Šonka a Nella Hofbauerová (5 let)