Silný vítr poznamenal Večerní běh Táborem

http://jck.cuscz.cz/ta/files/309NWU.jpg

I přes nepřízeň počasí se na startu objevila spousta nových tváří, kteří si vyzkoušeli zazávodit vůbec poprvé. Třiačtyřicátého ročníku Večerního běhu Tábora se zúčastnilo 242 závodníků. „Určitě tomu napomohla velká tradice a dobrý zvuk tohoto závodu,“ poznamenal jeden z organizátorů akce Zdeněk Krátký.

Mezi pozvanými hosty nechyběli poslankyně PČR Radka Maxová, senátor Jaroslav Větrovský, za město Tábor místostarostka Michaela Petrová a vedoucí odboru školství a TV Radomír Kouba, kteří se v průběhu podvečera ujali předávání cen. Ještě před tím ale všechny účastníky přivítala poslankyně PČR Radka Maxová slovy: „Už teď jste vyhráli všichni, co poběžíte.“

Svoji běžeckou premiéru na prvních závodech si odbyl Jan Junek žák druhé třídy ZŠ v Měšicích. Obsadil dvanácté místo z patnácti startujících. „Mám radši kolektivní hry v tělocvičně. I když výsledek není nic moc, zkusím to příště zase,“ předem oznámil svoji účast na příštím ročníku. Jeho starší bratr Petr má už se sportováním víc zkušeností. „Loni jsem byl devátý, letos jsem si o něco pohoršil,“ prohlásil zklamaně. Ze dvaadvaceti startujících skončil dvanáctý.  

Nejmladší účastnicí na startu byla teprve tříletá Nella Hofbauerová. Svoji běžeckou premiéru si odbyla už loni, dnes už má na kontě čtyři starty. „Nelča je hodně živá. Proto potřebuje jakýkoliv pohyb. Snad se trochu unaví a dřív usne,“ vysvětlila maminka Veronika. I když skončila v nejmladší kategorii předškoláků beznadějně poslední, přesto jí nezmizel úsměv na tváři. „Mamko, vyhrála jsem sušenku,“ hrdě hlásila v cíli.    

A radoval se i Adam Šiška, který vybojoval svoji první zlatou medaili. „Vůbec jsem to nečekal,“ skákal radostí vítěz nejmladší kategorie. Talentovaný sportovec se věnuje triatlonu, kde dosud sbíral jenom druhá místa. „Jednou to už muselo přijít,“ oddechla si šťastná maminka. A závodil i jeho starší bratr Matěj, který v kategorii třetích tříd doběhl v sedmnáctičlenném startovním poli poslední.

A na startu nechyběli ani zkušení matadoři. Jedním z nich je i sedmdesátník Karel Boháč. „Pokud doběhnu, tak budu mít letos už třicet závodů. Neměl by to být problém. Je to krátká trať, takový lehký trénink. Bude neúspěch, pokud neskončím na bedně,“ plánoval si vedoucí muž Jihočeské ligy běžců. A nemýlil se, opět zvítězil v kategorii nad 70 let, navíc si vylepšil oproti loňsku dosažený čas. Stejného úspěchu dosáhl i nejstarší účastník Večerního běhu Táborem pětaosmdesátiletý Karel Schneider.

Vítězem hlavního závodu se stal Ondra Kohout, který dokázal až ve finiši porazit Michala Hášu. „Rozhodlo se až v posledních dvě stě metrech. Myslel jsem si, že Michal si už vítězství nenechá vzít, ale nakonec mi to vyšlo,“ prohlásil vítěz.

Ale poražený Michal Háša příliš nesmutnil a sportovně uznal kvality soupeře. „Nic jsem mu nenechal. Bez pořádného tréninku jsem už neměl kde brát. Můj finiš nebyl špatný, ale soupeř byl prostě rychlejší,“ uvedl trenér triatlonistů E.ON Tábor.

Do teplých domovů odcházeli spokojeně všichni běžci. Nejen první tři medailisté každé věkové kategorie, ale i ti co náročný závod dokončili. Za rok můžou po pravidelném tréninku svoje časy ještě vylepšit.   

Pořadí na stupních vítězů zde. Celkové konečné pořadí.

Článek v Deníku zde.

Fotogalerie zde

-peh-