Sportovní akce Tábor hraje kuželky přilákala rekordní počet účastníků

Kuželky táhnou, pátý ročník soutěže Tábor hraje kuželky přilákal rekordní počet účastníků

 

Rekreační kuželky táhnou a jako každý rok je o ně nebývale velký zájem. Radost organizátorům z táborské České unie sportu udělalo 157 startujících pátého ročníku turnaje pro veřejnost Tábor hraje kuželky, který proběhl ve středu 26. června v kuželně táborské Lokomotivy.

 

 

V kuželně táborské Lokomotivy se koulelo už od rána až do večerních hodin. Ani tropické vedro neodradilo rekordní počet startujících pátého ročníku turnaje pro neregistrované Tábor hraje kuželky. Na startu se sešlo v dopoledních hodinách 100 dětí, od odpoledne do večera pak dostalo prostor 30 mužů a 27 žen.

 

 

Právě pro valnou většinu nejmladších účastníků to byla první zkušenost s nenáročnou sportovní disciplínou. Děti základních škol z Čekanic, Helsinské a Gymnázia Pierra de Coubertina se každým hodem zlepšovaly a pronikaly do tajů kuželek. Díky nesmírnému nadšení a elánu, ale i soutěživosti účastníků dostávala všechny do varu. Všichni prožívali každý hod, bouřlivá atmosféra připomínala fotbalové či hokejové prostředí. O medailistech i vítězích rozhodovaly až poslední hody, takže nebyla nouze o dramatické okamžiky.

 

 

„Paní učitelko, plivněte mi pro štěstí na kouli,“ žadonila Kristýna Ferklová na učitelku Hanu Hojdarovou. A pomohlo to. K zemi se najednou poroučelo všech devět kuželek. Dařilo se i ostatním dětem, které ovšem už nepotřebovaly podobný rituál. Z „hodovky“ se radovali i Jan Vondrášek a Vanesa Volfová, a dokonce třikrát velmi šikovný Rene Steinke.

 

 

Zajímavostí byl start dvaceti dětí 7. třídy Gymnázium Pierra de Coubertina, které dorazily do kuželny na kolech, když absolvovaly třiadvacet kilometrů. Ale na jejich výkonech se přesto neprojevila únava či vyčerpání.

 

 

Odměnou třem nejlepším týmům byly poháry a medaile. Pro některé teprve první v životě. Upřímnou radost pak dávaly děti najevo při následujícím fotografováním.  

    

V odpoledních hodinách pak dostala prostor veřejnost. Organizátoři připravili od předchozích ročníků nový hrací systém, který byl atraktivnější a napínavější až do posledních hodů.

 

Základní hra obsahovala 25 hodů do plných. Jednotlivý nához se započítával do celkového součtu předem nahlášeného tříčlenného družstva. Jednotlivci pak byli podle výkonů nasazeni do pavouka, poté následoval souboj dvou soupeřů vyřazovacím způsobem na pět hodů. Postup si zajistilo nejlepších 16 mužů a 16 žen.

 

O překvapení nebylo nouze, velcí favorité několikrát nezvládli svoji roli. V kategorii žen se radovala z prvenství Yvona Hofbauerová, která byla na pokraji vyřazení už ve čtvrtfinále. Před posledním hodem totiž ztrácela na svoji soupeřku sedm bodů. Jenže prokázala pevné nervy, shodila osm kuželek a postoupila. „Ještě ráno jsem netušila, jestli kvůli zdravotnímu stavu vůbec nastoupím. Musím uznat, že to byly nervy a dost vyrovnané,“ okomentovala svoje premiérové vítězství.      

 

V kategorii mužů vypadl trojnásobný vítěz Ivan Zámečník překvapivě už v prvním kole, kdy ho zdolal jeho pracovní kolega z Brisku Mirek Polák. Neuspěl ani pravidelný medailista Tomáš Vaněk, který předčasně opustil turnajového pavouka už v osmifinále, když ho porazil Mrázek. Cestu za obhajobou měl tak usnadněnou Petr Hofbauer. Po celý turnaj předváděl vyrovnané výkony, navíc dosáhl i nejvyššího náhozu. „Docela se mi dařilo. V rozhodujících okamžicích jsem se dokázal soustředit. A to nakonec rozhodlo,“ přiznal dvojnásobný vítěz.  

 

V kategorii tříčlenných družstev zvítězily mezi ženami Holky z Blaňáku, společnou kategorii mužů a smíšených týmů ovládli Cabadajovci. Nejstarším účastníkem byl sedmdesátiletý Jaroslav Zeman (Revma liga Tábor) a nejmladší pětiletá Ema Filipová, která dorazila až z Kopřivnice. Ceny předávali místostarostka města Tábora Olga Bastlová a senátor PČR Jaroslav Větrovský. Na zajištění akce se vedle hlavního organizátora České unie sportu, podílel Jihočeský kraj a město Tábor.