Večerní běh Táborem přilákal sportovce i nováčky

První říjnový čtvrtek se uskutečnil na náměstí T. G. Masaryka v Táboře již 44. ročník Večerního běhu Táborem. Na startu se sešli zástupci třinácti věkových kategorií, na které čekala za typického podzimního počasí obvyklá trasa závodu.

 

Tradiční Večerní běh je součástí celoročních akcí pořádaných Českou Unií sportu „Sportuj s námi“, který letos přilákal 354 účastníků z řad školní mládeže i široké veřejnosti. Účastníci absolvovali nenáročný okruh po třídě 9. května směrem k Hotelu Palcát, poté se běžci vraceli k obhcodnímu domu Dvořák, který oběhli a zamířili zpět do prostoru cíle na náměstí T. G. Masaryka.

 

Na startu se sešli nejmenší začínající sportovci, ale i řada zkušených matadorů. Pro ostřílené běžce, kteří už mají svoji běžeckou premiéru za sebou, nebyl problém zvolit ideální tempo tak, aby vydrželi až do cíle. Trať lemovali rodinní příslušníci, kteří mohutně povzbuzovali své ratolesti. 

 

Večerní běh Táborem bývá pravidelně nepsanou soutěží mezi jednotlivými táborskými školami, které reprezentovali atleti, triatlonisté, fotbalisti, hokejisté, a další. Letos poprvé si vyzkoušely běžecké závody dívky z krasobruslařského klubu. „Moc se mi to líbilo. Z druhého místa jsem nadšená, vůbec jsem to nečekala. Už se těším na příští ročník,“ prozradila nadějná krasobruslařka Emma Fuková.

 

Dalším soutěžícím je šestiletý Adam Šiška, který obhájil loňské prvenství. Talentovaný sportovec se věnuje triatlonu, kde letos nasbíral osmnáct vítězství. „Musím přiznat, že letos to bylo těžší než loni,“ přiznal.

 

Příjemným překvapením letošního ročníku byla hojná účast startujících v kategorii středních škol. Z celkového počtu šestadvaceti běžců jich čtyřiadvacet reprezentovalo COP ze Sezimova Ústí. Jejich vedoucí, vychovatel Miroslav Hošek, jim dokonce obstaral potištěná bílá trička, která během závodu nešla přehlédnout.  

 

Absolutním vítězem hlavní kategorie dospělých se stal Vojtěch Vacek. „Pouze první pětistovku jsem běžel druhý. Potom lídr závodu začal uvadat, a tak jsem šel do čela. Pak už bylo snadné si vítězství pohlídat,“ popsal vítěz průběh závodu.

 

Zajímavostí hlavní kategorie byl vzájemný souboj dvou učitelů základní školy Helsinská v Táboře. Proti sobě se postavili bývalý fotbalista a atlet Matěj Pěknice a Libor Junek. V sázce byla nejen čest, ale i prestiž. Na trati si nic nedarovali, pořadí se v průběhu závodu několikrát měnilo. Nakonec se z vítězství radoval zkušenější atlet Libor Junek. 

 

„Chlapec se hodně snažil. Dokonce mě dlouho táhnul. Musel jsem se fakt hecnout, abych s ním neprohrál. V sázce byla čest, a že se poražený bude tomu druhému celý rok ve škole klanět. Za rok pak může být odveta,“ uvedl vítěz. 

 

Matěj Pěknice přijal porážku s respektem: „Prohrát s Liborem rozhodně není ostuda. Je vidět, že je to stále skvělý atlet. Jsem se svým výkonem spokojený, že jsem se dlouho držel. Je to pro mě čest, že jsem doběhl až za ním.“

 

Se zaslouženou odměnou odcházeli domů nejen první tři medailisté každé věkové kategorie, ale i ostatní, kteří obdrželi alespoň odměnu.

 

 

FOTOGALERIE

 

 

VÝSLEDKY